Juraj Gavura

artphoto@jurajgavura.sk
www.jurajgavura.sk

Juraj Gavura sa narodil  v roku 1976 v Martine. Fotografii sa venuje 29 rokov. Vo voľnej tvorbe sa zameriava na krajinársku fotografiu od celkových pohľadov a panorám, cez detaily krajiny až po makrofotografiu. Väčšina námetov pre jeho fotografie sa nachádza v  krajine  Turčianskej kotliny a v pohoriach Veľká a Malá Fatra.

Autor vo svojej tvorbe vyhľadáva motívy s jednoduchou kompozíciou. Zaujíma ho krajina, ktorá vyvoláva určitý druh harmónie, či už svetelnej, farebnej alebo kompozičnej. Rád navštevuje tie isté miesta v rôznych ročných obdobiach, počas rôznych častí dňa, aby ich zachytil v rozmaroch počasia, ktoré vytvárajú tajomnú atmosféru mystickej krajiny.

Fotografie krajiny z autorovej tvorby nájdete v bytových interiéroch, v mnohých firmách, v publikáciách, učebniciach, propagačných materiáloch a kalendároch o Slovensku. Súčasťou autorovej tvorby je aj fotografovanie architektúry, interiérov firiem a produktová fotografia.

Členom Fotoklubu Karola Plicku v Martine je od roku 1996.

Autorské výstavy:

2018 – „Mystérium krajiny“     Kafé Lampy Bratislava
2017 – „Mystérium krajiny“     Kino Akademik v Banskej Štiavnici
2016 – „Mystérium krajiny“     Mestské múzeum Vráble
2016 – „Mystérium krajiny“     Turčianska knižnica v Martine
2016 – „Mystérium krajiny“     Krajská knižnica v Žiline
2015 – „Mystérium krajiny“     Turčianska knižnica v Martine
2014 až súčastnosť – „Mystérium krajiny“     kaviareň „U šálky”  v Prievidzi
2013 – „Mystérium krajiny“      Café Kamala kaviareň v Martine
2012 až 2017   „Mystérium krajiny“      BON BON čokoládovňa v Martine
2007 – „Ľudia, hory, miesta“   Bratislava Dúbravka (výstava troch autorov)
2005 – „Magická krajina“      Millénium v Martine